Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Aktualności ze świata psychiatrii. Najnowsze badania.

 

Kłopoty ze snem? Oto podstawowe zasady higieny snu:

Wiele osób cierpi z powodu zaburzeń snu. Niewielu zna zasady higieny snu, a część z tych którzy znają, nie stosują się do nich "bo jest to zbyt kłopotliwe". Lepiej jest walczyć ze swoimi złymi nawykami niż stosować leki nasenne i narażać się na potencjalne działania nieporządane. Poniżej kilka wskazówek jak zwiekszyć swoje szanse na dobry, zdrowy sen.


http://psychiatria.mp.pl/bezsennosc/show.html?id=69683

 

Pozytywne myślenie o starości.

Pozytywne myślenie o starości może zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.
7. grudnia w czasopiśmie "Psychology and Aging" opublikowano badanie dotyczące wpływu myślenia o starości na objetość hipokampa (części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się) oraz ilości złogów amyloidowych w komórkach nerwowych (marker choroby Alzheimera). Osoby mające negatywne nastawienie do starości, po 20 latach wykazywały trzykrotnie większe tempo zmniejszania się hipokampa niż osoby optymistycznie nastawione do starzenia się. Pośmiertne badanie złogów amyloidu w komórkach nerwowych potwierdziło, że grupa z negatywnymi stereotypami dotyczącymi starości miała ich istotnie statystycznie więcej niż grupa pozytywnie myślących.
Zatem pozytywne myślenie o przyszłości ma przyszłość!


http://www.medscape.com/viewarticle/855924

 

Styl życia i profilaktyka chorób i zaburzeń psychicznych.

Dziś kolejne doniesienia na temat wpływu stylu życia w młodości na zdrowie psychiczne w pózniejszych latach. 
Badanie wpływu stopnia aktywnosci fizycznej i ogladania telewizji na rozwój zaburzeń funkcji poznawczych (pamięci, koncentracji, uczenia się) rozpoczęło się w 1985 roku i trwało do 2011r. Przebadano ponad 3 tysiace osób. U tych, które w wieku 18-30 lat wykazywały się niską aktywnościa fizyczną po 25 latach ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych było o 50% większe niż w grupie ze średnią lub wysoka aktywnością fizyczną. Jeśli jednak osoby z niską aktywnoscią fizyczną oglądały telewizję przez 3 lub wiecej godzin dziennie ryzyko zaburzeń stawało sie aż dwukrotnie większe!
Zatem jeśli się nie ruszasz - zacznij, albo przynajmniej nie ogladaj telewizji! 


http://www.medscape.com/viewarticle/855426#vp_1

 

Leczenie depresji światłem.

Krótkie dni i mało słońca nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Ma to duże znaczenie u osób chorujących na zaburzenia depresyjne, i jak pokazuja ostatnie badania nie tylko na te o charakterze sezonowym.
Leczenie depresji sezonowej światłem ma silne podstawy naukowe. W krajach skandynawskich terapia śiatłem jest powszechnie stosowana w ramach profilaktyki depresji. Tymczasem kanadyjscy naukowcy opublikowali badanie, w którym prowadzono terapię światłem skojarzoną z farmakoterapią u pacjentów z depresją nie-sezonową. Porównano cztery grupy pacjentów: leczonych wyłącznie światłem, wyłącznie lekiem przeciwdepresyjnym, światłem i lekiem, oraz grupę kontrolną. Największą poprawę zanotowano u pacjentów leczonych świałem i lekiem przeciwdepresyjnym. Zamieszczam link do artykułu:

http://www.medscape.com/viewarticle/854857#vp_1 
A zatem korzystajmy ze słońca kiedy tylko jest okazja!

 

Ćwiczenia fizyczne w profilaktyce otępienia.

"Sport to zdrowie" - hasło znane już od starożytności, dzisiaj zyskuje coraz silniejsze naukowe dowody. Wysiłek fizyczny jest nie tylko sposobem na utrzymanie zdrowia ale także pomaga utracone zdrowie odzyskać!
Ostatnio opublikowano 6 miesięczne badanie w którym porównano dwie grupy osób w wieku 55-89 lat, ze zdiagnozowanymi zaburzeniami funkcji poznawczych. Jedna grupa wykonywała ćwiczenia aerobowe 4 razy w tygodniu przez 45-60 minut z intensywnością 70-80 procent tętna maksymalnego a druga z intensywnością 35procent.
Już po 6 miesiącach kondycja fizyczna osób z pierwszej gupy uległa poprawie, poprawiła się toleransja glukozy oraz spadło steżenie białka tau, które jest markerem choroby Alzheimera, we krwi. Po szczegóły odsyłam do artykułu:

http://www.medscape.com/viewarticle/854408 oraz zachęcam do wdrożenia profilaktyki przeciwalzheimerowskiej w życie już teraz! 

 

Uzależnienia behawioralne. Nawyk czy choroba?

Większośc z nas lubi kupować sobie rzeczy (ubrania, gadżety, sprzęt rekreacyjny itp.). Częśc woli, nawet, kupować je innym. Kiedy jednak zakupy stają się nałogiem robi się nieprzyjemnie. Od kilku lat w psychiatrii mówi się o "uzależnieniach behawioralnych" temat nie jest całkowicie nowy ale staje się popularny zarówno wśród lekarzy jak i pacjentów. Na co zwrócić uwagę, kiedy podejrzewać problem, zachęcam do przeczytania poniższego artykułu:

http://www.psychiatria.pl/artykul/zakupoholizm-szkodliwe-uzaleznienie-czy-niegrozny-styl-zycia/18868.html 

 

Rehabilitacja ruchowa w chorobach psychicznych.

Gdybym nie był lekarzem to chciałbym zostać amerykańskim naukowcem. Naukowcy z Uniwersytetu Columbia przprowadzili ciekawe badanie na temat wpływu gier wideo na aktywność fizyczną chorych na schizofrenię. Pacjenci brali udział w zajęciach aerobiku, gdzie oprócz tradycyjnych urzadzeń do ćwiczeń, znalazła się konsola Xbox 360 z systemem Kinect. Chorzy zdecydowanie częściej korzystali z Xboxa niż z innych urządzeń a ich tętno było na takim samym poziomie jak przy ćwiczeniach na specjalistycznych maszynach, przy czym czerpali dużo przyjemności z ćwiczeń oraz polecali je innym. 
Szerzej o badaniu:

http://www.medscape.com/viewarticle/853654?nlid=90903_2052&src=wnl_edit_medn_psyc&uac=247979DK&spon=12&impID=879404&faf=1 

 

Problem akceptacji choroby psychicznej przez chorego.

Części chorób psychicznych nie udaje się całkowicie wyleczyć. Choroba może przebiegać w remisjach i zaostrzeniach, mogą utrzymywać się niektóre objawy, w wyniku przebycia choroby psychicznej może dochodzić do trwałej zmiany niektórych cech osobowości. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tymi problemami jest akceptacja choroby jako część swojej osobowości, własnego ja. Spójrzcie jak poradził sobie z tym jeden z amerykańskich artystów (video w języku angielskim, można włączyć polskie napisy klikając przycisk "play" a następnie "subtitles".):


https://www.ted.com/talks/joshua_walters_on_being_just_crazy_enough#t-60423 

 

Objawy psychopatologiczne a rozponanie choroby psychicznej.

Dzisiaj nieco kontrowersyjnie, w klimacie trochę antypsychiatrycznym. 
Dość częstym błędem, zarówno wsród laików ale niestety też i profesjonalistów, jest traktowanie objawu psychopatologicznego jako choroby. W przypadku somatycznych dolegliwości najczęściej zdajemy sobie sprawę, że przyczyną kaszlu niekoniecznie jest zapalenie płuc. Inaczej bywa jeśli chodzi o dolegliwości psychiczne kiedy zwykłe obniżenie nastroju znacznie częściej traktowane jest jak depresja.
Posłuchajmy jak takie podejście skończyło się dla pewnej pacjentki: (video w języku angielskim, można włączyć polskie napisy klikając przycisk "play" a następnie "subtitles".):


https://www.ted.com/talks/eleanor_longden_the_voices_in_my_head#t-65932 

 

Mobbing w szkole.

W szkole spędzamy dużą część naszego życia a co najważniejsze tę część która ma niebagatelny wpływ na rozwój osobowości. Nierzadko zgłaszający się do mnie pacjenci doznawali mobbingu już jako uczniowie szkół podstawowych. Oczywiście trudno jest wykazać czy było to zasadniczą przyczyną rozwinięcia się zaburzeń psychicznych czy też zaledwie zwiastunem takich zaburzeń w przyszłości.
Warto wiedzieć na co zwracać uwagę i jak postępować w sytuacji mobbingu w szkole.

http://www.psychiatria.pl/artykul/mobbing-w-szkole-jako-nasilajace-sie-zjawisko-wsrod-dzieci-i-mlodziezy/1925/2.html 

 

Kontakt oraz rezerwacja wizyt.

Łukasz Załuga - Psychiatra

Telefon:  +48 570 100 512

 

Gabinet:

ul.: Bohomolca 17

01-613 Warszawa

 

Zarezerwuj wizytę przez internet

Kontakt oraz rezerwacja wizyt.

Łukasz Załuga - Psychiatra

Telefon:  +48 570 100 512

Rezerwacja wizyt przez internet.

 

Adres gabinetu:

ul.: Bohomolca 17

01-613 Warszawa

 

 

Polityka dotycząca plików cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?